http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/aliment52.gif  
Aromaterapie

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/aliment52.gif

 

https://www.nobilis.cz/

Éterické oleje

Zakuste blahodárné účinky koncentrované síly bylin

Potěšte vaše smysly vůní 100% přírodních éterických olejů, které v každé lahvičce obsahují účinné látky i z několika set kilogramů rostlin. Tato koncentrovaná síla pozitivně ovlivňuje vaši psychickou pohodu, emoce i funkci různých tělesných orgánů a při dlouhodobém používání posiluje celkovou odolnost. Éterické oleje jsou základem aromaterapie. Objevte jejich blahodárné účinky prověřené staletími používání v tradičním léčitelství.

 

Osvěžovače vzduchu

Provoňte váš domov éterickými oleji

Přeneste se během chvilky do snového světa vůní. Naše osvěžovače vzduchu představují praktickou alternativu klasických aromalamp. Váš domov provoní už po několika vteřinách a vedle osvěžení vzduchu pozitivně ovlivňují lidský organismus.

 

Vonná keramika a difuzéry

Efektivnější alternativa ke klasickým aromalampám

Provoňte váš domov éterickými oleji lépe než s využitím klasické aromalampy. Mechanické difuzéry a vonná keramika rozptýlí aroma po místnosti během několika okamžiků. Jednoduše a zcela bezpečně. Díky obsahu účinných látek éterické oleje nejen krásně voní a pročišťují vzduch, ale mají i řadu dalších pozitivních účinků na vaše tělo i mysl. Záleží jen na vás, který olej nebo směs olejů si vyberete!

 

 

http://www.spektrumzdravi.cz/

 

Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Když víme, jak správně a bezpečně používat esenciální oleje, stanou se nám velmi dobrými pomocníky při problémech všedních dní. Bolest hlavy nebo nachlazení jsou typickými příklady, kdy po nich můžeme sáhnout a využít jejich léčivou sílu. Neměly by se ale používat jako prevence. Nachlazení a ucpaný nos         Nachlazení nás dokáže pěkně potrápit. Esenciální oleje jsou ideálním prostředkem pro jeho uvolnění. Každý z nich má speciální biochemický profil. Díky látkám v něm obsažených mají výborné desinfekční účinky. Na nachlazení využíváme hlavně esenciální oleje s obsahem monoterpenů, seskviterpenů a aromatických oxidů. Nemusíme hned používat ty nejsilnější, obzvlášť máme-li doma malé děti, protože některé esenciální oleje nejsou vhodné do deseti či dvanácti let věku. Je to kvůli bezpečnosti a předejití možným negativním účinkům na nervový systém, játra nebo ledviny.

 Esenciální oleje..

.když víme, jak správně a bezpečně používat esenciální oleje, stanou se nám velmi dobrými pomocníky při problémech všedních dní. Bolest hlavy nebo nachlazení jsou typickými příklady, kdy po nich můžeme sáhnout a využít jejich léčivou sílu. Neměly by se ale používat jako prevence.

 

Olej do aromalampy
Vonný olej do aroma lampy si snadno vyrobíte, pokud do vody nakapete stolní olej a přidáte koření, které máte rádi například skořici, hřebíček, vanilku nebo rozmarýn.

 

 

 

Účinky některých vonných silic:

 

•    Levandule – Jedna z nejoblíbenějších rostlin, která je proslulá svými zklidňujícími účinky. Položíme-li hlavu na polštář navoněný vůní levandule a meduňky, rychle se nám dostaví zotavující spánek a hezké sny.

•    Meduňka  – uklidňuje, má antidepresivní účinky, výborně působí na nespavost a bolesti hlavy.

•    Eukalyptus – Ulevuje při nachlazení, kašli, chřipce, zánětu nosních dutin, pomáhá při poruchách soustředěnosti a zlepšuje pozornost.

•   Tee tree – pomáhá při nachlazení, angíně, uvolňuje dýchací cesty,  tlumí bolesti hlavy.

•    Majoránka – Zklidňuje mysl, depresivní stavy, zmírňuje problémy s dýcháním, uvolňuje svalové křeče.

•    Máta – Je nejen populární v koktejlu mojito nebo v čaji, ale mátový olej má povzbuzující účinky na organizmus, zlepšuje náladu, ulevuje při kašli.

•    Zázvor – Kromě přísady do jídel či výborného čaje, posiluje žaludek při problémech svou povzbuzující zahřívací vůní.

•    Pomeranč – Navozuje dobrou náladu, osvěžuje a zároveň uklidňuje.

•    Jahoda – Jeho výrazné „sladké“ aroma se hodí pro osvěžení obývaných prostor, má uklidňující účinky, vyvolává pocit vyrovnanosti.

•    Citron – Osvěžuje vzduch a zlepšuje náladu.

•    Skořice – Uvolňuje, pomáhá při únavě a depresi, kašli, nachlazení.

•    Smrk – Jako afrodiziakum má i uklidňující účinky.

•    Santalové dřevo  – Vůně zbavuje depresí a pocitů úzkosti, zvyšuje sexuální touhu, přiláká spánek.

•    Vanilka – Zahání neklid, špatnou náladu a stres.

•    Kokos – Jeho výrazné exotické aroma je vhodné pro dny sváteční a navozuje pozitivní náladu.

•    Zelené jablko – Zlepšuje koncentraci, neutralizuje zápachy, uklidňuje a zároveň povzbuzuje.

•    Jasmín  – Působí proti depresím, uklidňuje.

•    Růže –  Má antidepresivní účinky, pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje sennou rýmu, astma a kašel.

Nakapeme pár kapek do aromalampy a určitě nám bude líp.

 

 

 

 

AROMATERAPIE

Aromaterapeuti tvrdí, že dokáží léčit téměř každou nemoc a jsou často svědky okamžitého zlepšení nervových potíží, jakými jsou deprese, zlost, stres a souvisejících příznaků, jako je např. bolest hlavy a nespavost.

   Mají-li silice kromě inhalování proniknout pokožkou, mohou se výsledky dostavit pomaleji – to je případ bolesti, artritidy a křečí nebo problém s pokožkou – ekzému nebo akné. Kromě toho, že léčí nemoci, jsou silice ceněné pro své jemné povzbuzující nebo tišící účinky a schopnost vyvolat pocit harmonie a blaženosti. Mají prý také působit preventivně proti nemocím.

 

 

Základem aromaterapie jsou esence – prchavé látky silné charakteristické vůně a olejovité konzistence. Jsou tvořeny směsí látek v níž převládají terpeny, alkoholy, aldehydy, fenoly a ketony. Silice se připravují z jednotlivých rostlin lisováním za studena, macerací nebo destilací. Většinou působí protizánětlivě, antisepticky, antivirově, uvolňují křeče, relaxují celé tělo, působí proti nadýmání a plynatosti. Řada vonných látek má dráždivý účinek a povzbuzují obranné síly organizmu. Úlohou přírodní léčby je stimulovat přirozenou obranu organizmu a snížit vedlejší účinky podávaných léků. Léčivé vonné látky působí blahodárně na centrální nervovou soustavu. Způsob použití oleje se liší podle podstaty onemocnění. Esenciální oleje se používají k inhalování, kloktání nebo jako přísada do koupele, vtírají se do pokožky, odpařují se aromalampou nebo v rozprašovači, méně často se užívají vnitřně. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a před použitím je ředíme. Jejich účinnost se snižuje pokud jsou vystaveny působení světla. Skladujeme v uzavřených sklenicích z tmavého skla nebo ve tmě.

Vůně má schopnost posilovat imunitu, odstraňovat zátěž a stres a celkově harmonizovat tělo i duši.

   Aromalampy – jsou vynikajícím zdrojem a prostředkem pro rozšíření vonných a léčebných silic do ovzduší. Do nádobky s vodou nakapeme 6-10 kapek esenciálního oleje, pod nádobkou rozsvítíme čajovou svíčku která zahřívá vodu a tím se odpařují léčebné silice do ovzduší.

 http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/aromakonva.gif

 

Esence.

Do aromalamp , inhalací , koupelí a masáží .

 

Anýz – anýzový éterický olej obsahuje silice, které se užívají k výrobě likérů, sirupů, polévek, přidává se do léčiv a bylinných směsí. Je voňavý, nasládlý a má vysoké antibakteriální účinky, odhleňuje, zvyšuje chuť k jídlu a snižuje nadýmání. V aromaterapii se aplikuje při neurózách, nespavosti a při nechutenství. Při nočním dráždivém kašli je neocenitelný, necháme proto působit olej v  aromalampě, nebo v misce s vodou jako odpařovač.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/anyz.gif

Bazalka – Je aktivizující, antidepresivní, zlepšuje náladu. Bazalkový olej posiluje soustředěnost, zostřuje smyly, vyjasňuje myšlenky, uklidňuje a stimuluje nervy, zabraňuje úzkosti, zmírňuje nervové napětí a podporuje spánek, je vhodný proti únavě a posiluje duševní funkce člověka. Používá se na bolest hlavy při potížích s dýcháním a zažíváním.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/bazalka.gif

Benzoin – antiseptický, karminativní uklidňující účinek na srdce. Dále deodorační a diuretický účinek, je penetrující, ohřívající. Uklidňuje nervy a zklidňuje podrážděnou pokožku, myšlení, zmirňuje nervové napětí, stres a pocity úzkosti. Jeho stimulující účinky zmírňují deprese a obnovují sebedůvěru. Dále se užívá na artritidu, astma bronchitidu, koliku, kašel dnu, rány a boláky.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/benzoin.gif

Bergamot - Bergamotový olej je osvěžující a stimulující, který pomáhá udržovat emocionální rovnováhu. Zmírňuje pocit úzkosti, deprese a uklidňuje zlost. Působí antisepticky, antidepresivně, snižuje teplotu, povzbuzuje chuť k jídlu, odstraňuje pocity strachu, podporuje dýchání. Při použití v opalovacích krémech může vyvolat přecitlivělost na světlo.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/bergamot.gif

Borovice – Je vzpružující, desinfekční a antiseptický. Pomáhá při ledvinových a respiračních potížích, astma, nachlazení, chřipce, bronchitidě, kašli, zápalu plic, při svalové únavě, revmatismu, čistí pleť a zlepšuje činnost vlasové pokožky.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Borovice.gif

Cedrové dřevo-Cedrový olej zmírňuje pocity úzkosti, nervové napětí a stres, harmonizuje psychiku. Uklidňuje emoce a obnovuje energetickou rovnováhu a emocionální vyrovnanost. Působí antisepticky, a má sedativní účinky, rozpouští hleny, uklidňuje a prohlubuje dýchání, čistí vzduch a kůži, akné, lupy, je vhodný na cystitidu. Může dráždit centrální nervový systém. Nesmí ho užívat těhotné ženy a epileptici. Nesmí se užívat vnitřně. Je vhodný k navození meditace a k relaxaci. Je dobrým repelentem proti hmyzu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Cedr.gif

Citron - Má vůni čistou, jemnou a posilující, osvěžuje , vzpružuje a omlazuje,je vhodný do kosmetických přípravků na pleť a kůži celého těla. Je i dobrým repelentem proti hmyzu, při masážích zabírá dobře proti bolestem. Má účinek antiseptický a proto se používá proti infekcím dýchacích cest, angíně, kataru, laryngitidě, bolesti v krku a rýmě. Dále má protivirový a desinfekční účinek, posiluje obranyschopnost organismu,podporuje tvorbu bílých krvinek a chuť k jídlu, snižuje teplotu a působí antirevmaticky, zvyšuje koncentraci. Doporučuje se při duševní práci, stimuluje paměť.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/citron.gif

Červený pepř - Pepřový olej zvyšuje bdělost a zlepšuje soustředění. Stimuluje duševní energii - zejména zablokovanou. Je to afrodiziakum.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/pepr-cerveny.jpg

Dobromysl obecná - Navozuje dobrou náladu, osvěžuje a uvolňuje, podporuje koncentraci.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Dobromysl.jpg

Eukalyptus - Působí antisepticky, protivirově, protizánětlivě, snižuje horečku při chřipce, kašli a rýmě, uvolňuje odkašlávání a tuhé hleny, podporuje srdeční činnost, posiluje imunitní systém. Je vhodný při revmatických potížích, bronchitidě, senné rýmě, zánětech čelních dutin, akné a nečisté pleti, je vhodný při průjmech, při žaludečních a dvanácterníkových vředech - pozor na onemocnění žlučníku a jater. Čistí krev od bakterií i od toxinů, snižuje hladinu cukru v krvi. Používá se při vyčerpání ale i při řezných a povrchových poraněních.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Eukalyptus.gif

Fenykl - Má antitoxické, protikřečové a diuretické účinky. Fenyklový olej uklidňuje emoce, zmírňuje stres a nervozitu. Poskytuje pocit bezpečí ve chvílích emocionálního náporu. je vhodný při poruchách zažívání, konstipace a nauzea. Inhalace tohoto oleje navíc příznivě působí při cukrovce a onemocnění žlučníku, srdce a cév. Užívá se při mastné pleti, celulitidě a menopauze.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Fenykl.gif

Grapefruit - - Pročišťuje ovzduší a má desinfekční účinek, posiluje imunitní systém, povzbuzuje stimuluje a osvěžuje organismus, zvyšuje koncentraci, pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, chřipce, bronchitidě a snižuje teplotu a reguluje funkci potních žláz.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/grapefruit.gif

Hřebíček - Je Zahřívající, antiseptický, desinfekční, zmírňuje bolest. Účinky tohoto oleje ovlivňují bolesti zubů a kožních poranění. Působí stimulačně, zmírňuje nadýmání a koliky, proti bolestem žaludku a střevním parazitům, pomáhá při potížích močového a pohlavního ústrojí, uvolňuje blokaci a bolest krční páteře, hlavy, bolesti kloubů a zad. Je vhodný na prevenci zánětů v ústní dutině, proti nachlazení a chřipkám i jako repelent proti hmyzu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Hrebicek.gif

Heřmánek - Má široké uplatnění a je oblíben u starších osob a dětí. Má silné protizánětlivé účinky, působí jako sedativum, antidepresivum, antispasmatikum, diuretikum a antialergikum. Zmírňuje bolesti, podporuje hojení ran, stimuluje chuť k jídlu, podává se proti křečím a nadýmání v trávícím traktu. Uvolňuje a uklidňuje nervy a různých zánětech v těle, je vhodný pro citlivou pokožku, hojí akné a záněty , kůže. používá se v aromalampě v koupelích, přikládáním obkladů, omývaní ran, hemeroidů, menstruaci a podobných neduhů.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/hermanek.gif

Jalovec - Má nejintenzivnější účinek, zahání únavu, v prevenci proti nachlazení a posílení energie, zmírňuje bolest kloubů, pomáhá při nízkém tlaku a pod. potížích. Příjemně působí při koupeli nohou a unavené křečové žíly. Odstraňuje z těla toxické látky, podporuje činnost lymfatického systému. Je vhodný při cukrovce, menstruačních bolestech, bolestech svalů, při zánětu močových cest, dně a revmatismu. Nesmí se používat při zánětu ledvin a v těhotenství.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/jalovec.gif

Jasmín - Pomáhá proti depresím, pocitu úzkosti, stresu a nervové vyčerpanosti. Relaxuje mysl a zlepšuje náladu, inspiruje nás k většímu ocenění krásy. Působí jako afrodiziakum a urychluje porodní stahy, při bolestech močovodů, při respiračních potížích, je dobrým tonikem na citlivou pleť.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/jasmin.gif

Kadidlo - Uklidňuje, uvolňuje, upravuje dýchání. Pomáhá při revmatismu a artróze kloubů

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Kadidlo.gif

Kopr - Není olejem moc používaným. Měly by ho uplatnit budoucí maminky, protože pomáhá při nadýmání, podporuje tvorbu mléka, má mírně sedativní - uklidňující účinky, doporučuje se při žlučníkových a srdcecévních onemocněních.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Kopr-1.gif

Koriandr - Jeho sladká vůně, vylepšuje náladu. Koriandrový olej osvěžuje a posiluje, relaxuje a zmírňuje pocity úzkosti, stresu a nervozity, zmírňuje duševní únavu a nervozitu, zlepšuje paměť a tvořivost. Zlepšuje stav při nervovém vyčerpání, zažívání a při revmatismu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/koriandr.gif

Levandule - - Její podstatou je rovnovážný stav, má normalizační a proti bolestivé účinky. Má dobré protizánětlivé účinky, likviduje bakterie, podporuje tvorbu bílých krvinek a pomáhá předcházet virovým onemocněním jako jsou, afty, opary, astma, záněty a pod. Mírní křeče a uvolňuje organismus, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a střevní stahy. V aplikaci 3x denně po 10 min. si pomůžeme od plynatosti, průjmu a při bolestech v podbřišku. Uplatňuje se při depresích, nespavosti, epilepsii, křečí třesavky, panických stavů, omdlévání, chvění a vyčerpání. Pomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, snižuje krevní tlak, působí hojivě, srdce. Přináší i preventivní odstraňování vedlejších účinků léků, stravy, těžkých látek, a tím zmírnění revmatických a dnavých bolestí, svalových a kloubních potíží. Působí antidepresivně, antisepticky a spasmoliticky (tiší křeče). V létě je vhodná proti komárům a jinému hmyzu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/levandule.gif

Majoránka - Složení účinků majoránky pomáhá při křečích ve svalech, uklidňuje působí desinfekčně a protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, zvyšuje vylučování žluči a je močopudný. Podává se při nechutenství inhaluje se při rýmě, nachlazení a bronchitidách. Velmi dobře působí při emocionálním vzrušení, proti úzkosti, nervové vyčerpanosti a napětí i stresu. Relaxuje jak mysl tak svaly. Mírní bolest, uklidňuje a posiluje, je vhodná při menstruačních potížích,nespavosti, stresu a bolestech všeho druhu, zlepšuje prokrvení, zmírňuje vysoký krevní tlak, svalové křeče a astmatické záchvaty.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/majoranka.gif~original.gif

Mandarinka - - Harmonizuje, inspiruje, podporuje chuť k jídlu a uvolňuje svalové napětí. Je oblíbená zvláště u dětí.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/mandarinka.gif

Máta peprná - Za výrazný chladivý efekt je zodpovědný obsah mentolu. Používá se zejména k úpravě trávících obtíží, stimuluje játra, žlučník, slinivku, dvanácterník a žaludek, Zvyšuje produkci trávicích enzymů, kyselin a žluči, tím se zlepšuje trávení, chuť k jídlu, zabraňuje se křečím, nadýmání, průjmům, kolikám a cestovní nevolnosti. Psychicky olej uklidňuje, ochlazuje, tlumí bolest a má sedativní účinky. Používá se při stavech hysterie, třesavky, bušení srdce, omdlévání a také při změně prostředí. Pomocí masáže můžeme odstranit svalové napětí, bolesti hlavy, zubů, krční páteře a vyčerpanosti.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/mata.gif

Mateřídouška - Její silice pomáhá při bolestech hlavy, únavě a depresích. Působí jako nervové tonikum, příznivě ovlivňuje imunitu, je antibakteriální a antimykotická, uvolňuje hleny, pomáhá při zánětech dutin. Inhalace mírní dráždivý kašel, koupele pomohou při prochlazení, svalových bolestech, revmatismu a hojení hnisavých ran. Zvyšuje krevní tlak. V kosmetice se používá k ošetření mastné a zánětlivé pleti. Pozor - má prokrvující až dráždivé účinky!

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/materidouska.gif

Meduňka - Používá se při nervovém přetížení, podráždění, působí proti melancholii, rozveseluje, posiluje životního ducha a léčí i chvění srdce. Uklidňuje křeče, žlučník, zmírňuje nadýmání a posiluje trávení, pomáhá malým dětem při neklidu a špatném spánku. Má schopnost snižovat vylučování hormonu adrenalinu z nadledvinek. Působí antidepresivně, uklidňuje, tělesně i duševně povzbuzuje, snižuje krevní tlak a teplotu, dále působí protivirově, spasmoliticky, vyvolává pocení, posiluje nervy a srdce, navozuje vyrovnanost a je vhodná při poruchách spánku, migrénách, epilepsii, menstruačních obtížích, vysokém krevním tlaku a nachlazení.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/medunka.gif

Myrha - Má antiseptické, hojivé,protizápalové a tonizující účinky. Uklidňuje emoce, stimuluje mysl a podporuje soustředění, odstraňuje zažívací potíže,ztrátu chuti, při kataru a bronchitidě. Posiluje v těžkých chvílích.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/myrha.gif

Pačuli - Působí antisepticky, antidepresivně a sedativně. Odstraňuje úzkost, podporuje hojení a pročišťuje vzduch. Je vhodný na suchou pleť.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/patchouli.gif

Pomeranč - Pomerančový olej uklidňuje nervy a zmírňuje pocity úzkosti, stresu a nespavosti. Posiluje emocionální energii a vyrovnává emoce tím že je buď stimuluje nebo uklidňuje. Osvěžuje, harmonizuje, tonizuje, podněcuje chuť k jídlu, desinfikuje a uvolňuje napětí kůže.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/pomeranc.gif

Rozmarýna - Relaxuje nervy,zmírňuje intenzivní emoce a reguluje nálady. Snižuje duševní napětí a stres. Stimulací energie odstraňuje duševní únavu a normalizuje srdeční činnost. Působí povzbudivě, antisepticky, spasmoliticky, proti nadýmání, podporuje paměť a koncentraci, pomáhá při bolestech hlavy a migréně, upravuje menstruaci, Při nachlazení, průjmu, revmatismu a svalových bolestech, zvyšuje pocení. Není vhodný pro epileptiky, těhotné a osoby s vysokým krevním tlakem. Je afrodiziakem.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/rosmarinus.gif

Růže - Růžový olej je relaxační, antidepresivní, adstrigenní, antiseptický, uklidňuje emoce, zlepšuje náladu a zmírňuje stres a napětí. Uklidňuje nervy, odstraňuje úzkostné stavy a zmirňuje deprese. Stabilizuje náladu a vyrovnává emoce. Pomáhá při zažívání a všech citlivých pletí.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/ruze.gif

Růžové dřevo - Uklidňuje, relaxuje a pomáhá zmírnit pocity úzkosti, napětí a stresu. Vyrovnává emoce a stabilizuje nervy. Zlepšuje náladu zejména ve stresových situacích a při únavě. Povzbuzuje, harmonizuje, uvolňuje napětí při stresu a působí spasmoliticky, je účinné afrodiziakum.

Řebříček - V podobě sedacích koupelí pomáhá při zánětu vaječníků a svědění vagíny, upravuje menstruaci a při přechodu. Pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti, zánětech dýchacích cest, bronchitidě, rýmě, zánětu dutin a žaludečních bolestech. Působí antisepticky, uvolňuje hleny, má vliv na kostní dřeň a podporuje krvetvorbu, používá se při bolestech kloubů a kostí, revmatických bolestech a křečových žílách, koupelí podporuje krevní oběh,je vhodný na hemeroidy, působí hojivě na pokožku, hlavně na ekzémy a pohmožděniny.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/rebricek.gif

Santálové dřevo - Zmírňuje vyčerpanost a stres. Relaxuje tělo i mysl a zlepšuje náladu tím, že pomáhá uvolnit napětí nervozitu a stres. Stimuluje smysly a čistí myšlenkové procesy. Má antiseptické účinky, zmírňuje průjem, bolesti a je afrodiziakum.

Skořice - Olej je silně prokrvující, má schopnost odstranit únavu, zvyšuje koncentraci a aplikuje se v období častých chřipek a viróz, ženy ho užívají při dietách a pročištovacích kůrách, podporuje zažívání. Stimuluje, působí silně antisepticky, spasmoliticky, posiluje nervy a krevní oběh, srdce a dýchání, reguluje menstruaci. Při vysoké koncentraci může vést k podráždění kůže. Je vhodná při chřipce, nachlazení, křečím, průjmu a impotenci, je afrodiziakum.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/skorice.gif

Smrk - - Působí antisepticky, rozpouští hleny a podporuje prokrvení, pomáhá při kašli, bronchitidě, svalovém napětí a při revmatických obtížích.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/smrk.gif

Šalvěj – působí protizánětlivě, antirevmaticky, spasmoliticky a močopudně, snižuje překrvení a upravuje nízký krevní tlak. Posiluje obranyschopnost organismu, podporuje menstruaci. Šalvějový olej obnovuje vnitřní klid a zmírňuje oslabující účinky stresu. Uklidňuje a relaxuje tělo i mysl. Zmírňuje bolesti svalů a obnovuje emociální rovnováhu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/salvej.jpg

Tymián - Podporuje a povzbuzuje nervy, zvyšuje koncentraci a zlepšuje paměť. Působí antisepticky, desinfekčně, spasmoliliticky, močopudně a antirevmaticky, podporuje tvorbu bílých krvinek a zvyšuje krevní tlak. Pomáhá uvolňovat broncholytické křeče, podporuje vykašlávání, upravuje respirační obtíže. Je přírodním antibiotikem a tím stimuluje i vlastní pohyb řasinek ve sliznici průdušek a při vylučování sekretu. Působí přes dýchací cesty na žaludeční a střevní orgány a proniká až do ledvin a močového měchýře, kde působí desinfekčně při cystitidě. Stejně dobrý je proti plísním a má vliv na celkovou sliznici v těle. Není vhodný při těhotenství, menstruaci a epilepsii.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/tymian..gif

Tužebník - Užívá se jako psychický stimulans a antidepresivum. Podporuje koncentraci, zmírňuje únavu, slabost a bolest hlavy z nachlazení. Působí antisepticky na dýchací cesty a při chřipce, snižuje horečku. V podobě koupelí a masáží pomáhá proti revmatickým potížím, bolestem kloubů a svalů, sedací koupel při hemeroidech.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/Tuzebnik.gif

Vanilka - Podporuje chuť k jídlu, působí spasmoliticky, pomáhá při úzkostech, depresích, nervozitě, napětí podrážděnosti a nespavosti, celkově uklidňuje a je vhodná při menstruačních potížích.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/vanilka.gif

Ylang – Ylang - Má sedativní, antiseptické a antidepresivní účinky. Relaxuje a utišuje emocionální stavy a podporuje pozitivní emoce. Zmírňuje stres, pocity úzkosti a stabilizuje nálady. Podporuje pocity lásky, bezpečí a pohody.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/ylangylang.gif

Zázvor - je stimulační a tonizující. Podobné účinky jako má zázvor má i hřebíček. Je výborným prostředkem při bolestech páteře, ztuhlých kloubů a svalů, vazů a pod. Používá se při poruše zažívání a ztráty chuti k jídlu. Hřebíček ani zázvor se nesmí používat při jakémkoliv zánětu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Aromaterapie/zazvor.gif

 

 

 


   

  

 https://www.nobilis.cz/

Směsi éterických olejů

Pečlivě vytvořená kombinace pro dokonalou harmonii účinků a vůní

Vyberte si směs, která nejlépe odpovídá vaší aktuální náladě nebo potřebám. Naši zkušení aromaterapeuti vytvořili pečlivou kombinací jedinečné kompozice, v nichž se účinky i vůně éterických olejů z rostlin navzájem podporují. Směsi vám tak pomohou osvěžit tělo i ducha, prohloubit smyslové zážitky nebo posílit vaši sebedůvěru. Vedle použití v aromalampách a difuzérech se uplatní také při inhalační terapii, aromaterapeutické koupeli nebo jako příměs masážních olejů.

 

 

Inhalační tyčinky

Mějte vonné éterické oleje k inhalaci vždy při sobě

Přeneste se do světa vůní, kdykoli to během dne potřebujete. Praktické inhalační tyčinky s pečlivě vybranými éterickými oleji umožňují snadné použití, aniž byste vůní zatěžovali vaše okolí. Jednotlivé směsi pomáhají uvolnit nahromaděný stres, osvěžit unavenou mysl, zmírnit nevolnost nebo zlepšit průchodnost dýchacích cest při nachlazení.

 

 

 

 

  

 

 

http://www.spektrumzdravi.cz/

 

Nachlazení a ucpaný nos        

Nachlazení nás dokáže pěkně potrápit. Esenciální oleje jsou ideálním prostředkem pro jeho uvolnění. Každý z nich má speciální biochemický profil. Díky látkám v něm obsažených mají výborné desinfekční účinky. Na nachlazení využíváme hlavně esenciální oleje s obsahem monoterpenů, seskviterpenů a aromatických oxidů. Nemusíme hned používat ty nejsilnější, obzvlášť máme-li doma malé děti, protože některé esenciální oleje nejsou vhodné do deseti či dvanácti let věku. Je to kvůli bezpečnosti a předejití možným negativním účinkům na nervový systém, játra nebo ledviny.

 

 

Esenciální oleje na bolest hlavy

Esenciální oleje mají jednu úžasnou schopnost – jednotlivé složky chemického profilu působí také jako prokrvující a prohřívající nebo chladící elementy. To je velmi důležité vědět při přemýšlení o tom, jak účinně zastavit nebo zmírnit projevy migrény. Protože potřebujeme podpořit činnost krevního oběhu. Dobrá cirkulace krve napomáhá eliminaci pocitu nepříjemného tlaku a má příznivý dopad na bolest hlavy. Typická aplikace, která pomůže nejlépe, je pomocí osobního inhalátoru, při velmi akutních případech lze čichnout přímo z lahvičky. Tento způsob ale nelze doporučit jako dlouhodobě bezpečný a neměl by se používat rutinně. Esenciální olej lze také aplikovat zředěný v nosném oleji na spánky. Pro tento způsob aplikace stačí bohatě jedna kapka do čajové lžičky nosiče.

 

 

 

 

Neexistuje příjemnější zakončení dne,než si dopřát uvolňující relaxační koupel ve vlastní vířivce s příjemnou vůní,která dokáže uvolnit tělo i mysl. Aromaterapie a je často používaná pro zmírnění  nejrůznější obtíží  jakými je úzkost, vyčerpání nebo stres. Působí  velmi pozitivně při nemocech dýchacího ústrojí. V kombinaci s horkou lázní je pak účinek aromaterapie komplexní. Esence z aromaterapie pro vířivky mají taktéž blahodárný kosmetický účinek,neboť zanechávají pokožku vláčnou a pružnou.