Čaje bylinkové

 

 

 

 

 

  jsou povětšinou směsi různých lučních bylinek a květů, nebo směsi dalších léčivých rostlin. Také se vyskytují bylinkové čaje pouze z jedné rostliny - např. mátový čaj. Tyto čaje se pijí hlavně kvůli svým léčivým, uklidňujícím, či povzbuzujícím účinkům, ovšem častokrát jsou i velmi chutné.

 

 

  http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/hermaneklek.gif

Heřmánkový čaj
Používá se už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Už naše babičky říkaly, že heřmánkový čaj pomáhá ke klidnému spánku a použité sáčky se přikládaly na podrážděné nebo zanícené oči.

 

 

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/Bez269ern.gif

Květ černého bezu
Používá se jako zklidnění při chřipkách, nachlazení a bolestech nosních dutin. Říká se, že podporuje pocení, takže dámy pozor! Zmenšuje také problémy při senné rýmě.

 

Čaj z bezinkových květů:
2 čajové lžičky na 1 hrneček, zalít vařící vodou a nechat přikryté 10 minut
ustát. Pije se 3-5 šálků denně. Čaj je velice chutný a má se pít co
nejteplejší. Efekt pocení je až po 3 šálcích. S medem je vhodný i pro
kojence.


Neškodný a chutný denní čaj:

Květ bezinky, list kopřivy, list ostružiníku
- vše stejným dílem. Použít 2 lžičky směsi na 1/4 l vody, krátce spařit,
nechat přikryté ustát a pít 2-3x denně.

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Rost.lec.sber.o/fenykl3ec.jpg

 

Fenyklový čaj ze semen
Pomáhá při trávení a uvolňuje pokud trpíte nadýmáním. U kojících žen, prý zvyšuje sekreci mléka a také zklidňuje u maličkých dětí koliku a větry. Občas se může stát, že čaj vyvolá menstruaci.

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Rost.lec.sber.o/medunka.jpg

 

Meduňkový čaj
Nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zlepšuje horečnaté stavy. Uklidňuje, ale nezpůsobuje ospalost.

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/lipasirokolist.gif

 

Čaj z lipového květu
Velice oblíbený uklidňující čaj, který zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce.

 

 

 

 

Rozmarýnový čaj
Na počátku dne vám tento čajík pomůže postavit se rychle na nohy. Ulevuje od bolestí hlavy a používá se při trávicích potížích. Také se dřív říkalo, že posiluje paměť a morálku!

 

 http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/ruzesipk.gif

 

 

Šípkový čaj
Tento čaj je bohatý na vitamin C a používá se jako prevence při nachlazení a infekci. Pro lepší chuť se do čaje přidává kousek citronu nebo jeho kůry.

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/materidouska.gif

 

 

Mateřídouškový čaj
Ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučují ho lékaři při nachlazeních, chřipkách, bronchitidě, ale také při zánětech uší a nosních dutin.

 

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/kopriva.gif

 

Kopřivový čaj
Říká se mu tzv. pročišťující čaj a funguje jako tonikum. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, včetně železa. Pomáhá při různých alergiích a při kopřivce a rýmě.

 

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/malinik.gif

 

 

Čaj z malinového listí
Používá se ke kloktání při krčních infekcích, pokud ho prý pijí ženy v těhotenství, tak ulehčuje a zkracuje porod. Neměly by ho však pít v časném období těhotenství, protože hrozí možnost potratu.

 

 

 

http://mirazood4.sweb.cz/Lec%20rost/zazvor.jpg

 

Zázvorový čaj –  s bohatým obsahem vitamínů C

  • Zmírňuje nevolnost

  • Zlepšuje proces trávení a zmírňuje žaludeční problémy

  • Zmírnění zánětu

  • Působení při nachlazení a chřipce.

  • Zlepšuje krevní oběh

  • Zmírňuje menstruační problémy

  • Posiluje imunitu

  • Pomáhá snižovat stres

 

Příprava zázvorového čaje: 

čerstvý zázvor lze jednoduše oloupat, nastrouhat na plátky, poté zalít horkou vodou a vylouhovat. Výsledný nápoj můžete dochutit lžičkou medu, případně citrónovou šťávou.

 

 

 


Nápoj ze zeleného čaje působí takřka na celý organismus. Ovlivňuje tedy:trávicí soustavu

 

- obsahuje třísloviny, které pomáhají při trávení a zažívání

- působí proti rakovině žaludku

oběhovou soustavu

- rozšiřuje periferní cévy

- prokrvuje orgány, zejména ledviny a mozek

- velice se osvědčil v boji proti arterioskleróze

dýchací soustavu

- přináší uvolnění staženým průduškám (např. při astmatu)

- pomáhá při zánětu nosních dutin

vylučovací soustavu

- přivádí krev do ledvin – pomáhá čistit tělo

dále

- má vliv na imunitní systém

- zamezuje tvorbě zubního kazu

- aplikovaný zevně (ve formě extraktu) ochraňuje kůži před ultrafialovými paprsky, zhojuje zranění, zastavuje krvácení, používá se na různé vřídky, proleženiny apod.

- své uplatnění najde při redukčních dietách

- pomáhá chránit před jistými druhy rakoviny

 

 

 

 

Bylinkové čaje,které skutečně léčí

 

 http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/Bez269ern.gif

1. KAŠEL A PRŮDUŠKY

Bezový čaj

Jak si ho připravit: Do šálku nasypte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat. Následně nálev sceďte. Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat - černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť.

Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin.

Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.

http://miroslavholes.sweb.cz/Rost.lec.sber.o/medunka.jpg

2. NESPAVOST

Meduňkový čaj

Jak si ho připravit: Jednu až dvě lžičky meduňky přelijete 0,3 l vroucí vody a necháte 15 minut vylouhovat. Po scezení můžete čaj přisladit medem nebo sirupem.

Na co ještě zabírá: Žaludeční a střevní neurózy, zabraňuje nadýmání, pozitivně působí na srdeční arytmii.

Do vany přidejte trochu odvaru případně natě z meduňky a prožijete tak uklidňující koupel, která vás zbaví stresu. Čerstvý list meduňky také slouží jako preventivní prostředek proti oparům rtu.

http://miroslavholes.sweb.cz/Rost.lec.sber.o/trezalka.jpg

3. NERVOZITA, STRES, ÚNAVA

Třezalkový čaj

Jak si ho připravit: Z třezalky můžete připravit nejen nálev, ale i odvar. Nálev je pro domácí použití vhodnější, jeho příprava trvá kratší dobu. Dvě lžičky třezalky přelijte 0,3 l vroucí vody a necháte 15 minut odstát. Po scezení ještě teplý čaj vypijte.

Na co ještě zabírá: Podporuje krevní oběh, díky obsahu kvercetinu pomáhá při alergiích, celkově působí hojivě a dezinfekčně.

Třezalkový olej výborně poslouží na hojící se popáleniny a to i na ty sluneční, dále pak na drobné oděrky. Mimo to pomáhá vyhlazovat vrásky. Připravíte jej luhováním nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena například olivovém sezamovém či slunečnicovém. Ve skleněné lahvi pak třezalku zalitou olejem nechte stát na slunci a v teple minimálně tři týdny.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/rebricek.gif

4. TRÁVENÍ, ŽALUDEČNÍ POTÍŽE

Řebříčkový čaj

Jak si ho připravit: Jednu lžičku řebříčku přelijte 0,3 l horké vody a nechte 15 minut louhovat v zakryté nádobě. Řebříček nesmíte vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Po scezení vypijte nálev ještě teplý - ideální je pít řebříčkový čaj před jídlem.

Na co ještě zabírá: Při žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Je také vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest a dokonce utišuje kašel.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/hermaneklek.gif

5. NACHLAZENÍ, HOREČKY

Heřmánkový čaj

Jak si ho připravit: Jednu lžičku heřmánku přelijte 0,2 l vroucí vody a nechte 10 až 15 minut odstát. Po vylouhování nálev sceďte. Pijte nálev ještě teplý, nejlépe po jídle. Neskladujte ho, ale připravte si vždy čerstvý.

Na co dalšího zabírá: Heřmánek má široké využití při léčbě zánětů a podráždění pokožky či sliznic. Je možno jej použít při ošetření povrchových prasklinek na kůži, pohmožděnin, omrzlin a hmyzích bodnutí.

Každý z nás zná možnost léčby v případě nachlazení a rýmy pomocí napařování. I v tomto případě nám heřmánek může být k inhalaci velice užitečný. Jeho léčivé účinky jsou ověřené.

 http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/dobromyslobec.gif

6. PROBLÉMY DÝCHACÍHO ÚSTROJÍ, PLICNÍ ONEMOCNĚNÍ, NADÝMÁNÍ

Čaj z oregana (dobromysl)

Jak si ho připravit: Jednu čajovou lžičku dobromyslové nati zalijte 0,2 l vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a ještě teplý čaj vypijte.

Na co ještě zabírá: Infekční choroby, onemocnění trávicí trubice, ledvin, jater, dýchací soustavy, hlavně astmatu. Má také příznivý vliv na duševní rozpoložení člověka.

Využijte ji v povzbuzujících koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/lipa.gif

7. BOLEST V KRKU

Čaj z lipového květu

Jak si ho připravit: Do skleněné nádoby z varného skla nasypeme posekané sušené květy, zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut luhovat. Pak přecedíme do vyhřátých šálků a podáváme s medem.

Na co ještě zabírá: Při kašli a zahlenění, horečnatých onemocněních dýchacích cest, při žaludečních křečích, střevní kolice a revmatismu.

Lipový květ je výborný na pleť a podporuje i zdraví vlasů. Stačí si na ně po umytí hlavy nanést lipový odvar. Ten připravíte následovně: 10 g čerstvých, případně sušených lipových květů zalijeme 1 l vařící vody a necháme 30 minut louhovat. A co takhle zkusit svařené lipové víno? To vás vždy zaručeně postaví na nohy. 1 lžíce lipových květů, spaříme malým množstvím vařící vody - podobně jako na čaj, vody maximálně 1 dl. Po vyluhování scedíme a přidáme 2 dcl kvalitního bílého vína, které jsme ohřáli až k bodu varu. Následně doplníme třemi lžícemi lipového medu a rozmícháme. Pijeme horké.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/ruzesipk.gif

8. BOLESTI HLAVY

Šípkový čaj

Jak si ho připravit: Šípky namočíme přes noc v jednom litru studené vody. Další den šípkový čaj vaříme deset minut. Když ho uvaříme, smícháme ho s citrónovou šťávou a ochutíme medem. Pijte jej výhradně teplý. Studený ztrácí účinek.

Na co ještě zabírá: Při nachlazení, únavě, zvyšuje odolnost proti infekci a celkově osvěžuje, pročišťuje močové cesty.

 http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/kopriva.gif

9. AKNÉ, PÁLENÍ ŽÁHY

Kopřivový čaj

Jak si ho připravit: Natrháme si špičky mladých kopřiv (2 hrnky) a dáme do skleněné nádoby. Přelijeme vroucí vodou a necháme stát 20 až 25 vteřin. Užíváme ráno, půl hodiny před snídaní.

Na co ještě zabírá: Zmírňuje zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách, zklidňuje zánětlivé klouby. Účinná je také při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Mimo to zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zeslabovat prostatické potíže.

Kopřiva v kombinaci s dalšími bylinkami může pomoci i při výskytu hemoroidů. Zde je osvědčený recept: 15 g kopřivy, 10 g pampelišky, 30 g natě řebříčku a 30 g natě jablečníku. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a 10 minut vyluhujeme. Pijeme dvakrát až třikrát denně pomalu po doušcích.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/materidouska.gif

10. MENSTRUAČNÍ BOLESTI, KŘEČE, ZÁPACH Z ÚST

Mateřídouškový čaj

Jak si ho připravit: Do skleněné nádoby z varného skla nasypeme sušenou nať mateřídoušky. Zalijeme vroucí vodou a následně necháme 10 minut louhovat. Na závěr přecedíme do vyhřátých šálků.

Na co ještě zabírá: Suchý, dráždivý kašel především u dětí, skvěle rozpouští hleny. Ideální nástroj na zahleněné průdušky. Navozuje také klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy.

Tento čaj pomáhá i při odvykání kouření! Pakliže ho budete pít po malých locích každých 15 minut, měly by se dostavit výsledky.

http://miroslavholes.sweb.cz/Bylinky%20obrazky/matarol.gif

11. OSLABENÁ IMUNITA, NEVOLNOST, ŠKYTÁNÍ

Mátový čaj

Jak si ho připravit: Lístky máty otrháme a opereme. Položíme je do konvice, kam přelijeme dva litry vroucí vody a necháme přejít varem. Konvici zakryjeme a necháme čtvrt hodiny odstát. Pak nápoj i s mátovými lístky nalijeme do sklenic.

Na co ještě zabírá: Mírní zažívací obtíže z tučných jídel, ulevuje při nachlazení, stimuluje tvorbu žluči a trávicích šťáv. Rovněž tlumí menstruační bolesti.

Mátový čaj lze použít i jako kloktadlo a na osvěžení dechu. Pokud jej všechen nevypijete, lze ho aplikovat jako obklad i na kůži, na vyrážku či drobná poranění. Urychluje totiž hojení.

 

12. PREVENCE PROTI KARDIOVASKULÁRNÍM CHOROBÁM A RAKOVINĚ

Bílý čaj

Jak si ho připravit: 250 ml čaje připravíme ze dvou čajových lžiček sušených lístků. Na zalití použijeme čerstvou vodu ohřátou na 80 stupňů. Čaj necháte přikrytý louhovat 3 až 5 minut. Nepřidávejte do něj žádný cukr!

Na co ještě zabírá: Zabraňuje předčasnému stárnutí, udržuje lidské tělo v dobré kondici, pomáhá v boji proti bakteriím a virům, snižuje hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívá srdci, kostem i zažívání a zlepšuje imunitní systém člověka.

 

 

 

 

 

Léčivé čaje, z neobvyklých surovin

 

      Do pitného režimu můžeme také zařadit čaje z netradičních surovin, které nám mohou pomoci zlepšit zdravotní stav.…. Zdravotní účinky níže uvedených čajů byly známy již dávným civilizacím. Současná věda jejich kladný vliv na náš organismus potvrzuje. Krom toho jsou tyto čaje zvláštní svou charakteristickou chutí a vůní velmi odlišné od tzv. normálních čajů. Měli bychom zdůraznit, že tyto čaje je třeba pít delší dobu, nejlépe několik měsíců, při vážnějším onemocnění i 1-2 roky. Pokud je v rodině dispozice k nějaké nemoci, je dobré tyto čaje pít preventivně.

      Čaj z lněných semínek - je vhodný při kašli, astmatu, revmatizmu, artróze, krvácení z dělohy a extrémně silné menstruaci. Působí také jako přírodní, jemné projímadlo. Lněné semínko je úžasný lék při potížích s klouby. Pije se také před porodem, neboť urychluje a usnadňuje porod. Př: 2-3 lžičky podrcených semen na šálek vody, vaříme 10-20 minut. Čaj necedíme, pijeme jej i s kousky semínek..

      Čaj ze sezamových semínek - při pravidelném pití upravuje menstruační potíže (zejména nepravidelnou a bolestivou menstruaci), zlepšuje kvalitu vlasů, vylepšuje náladu. Pro vysoký obsah vápníku je vhodný jako prevence a léčba osteoporózy, má příznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Pomáhá také při zrakových potížích. Př: Sezamová semínka žlutá nebo černá lehce podrtíme. Na 2 čajové lžičky semínek použijeme 1 šálek vody. Uvedeme do varu a mírně vaříme 10-20 minut. Denně můžeme vypít 2-3 šálky. Tento čaj také necedíme.

      Čaj z dýňových semínek - Ten pomáhá vylučovat vodu nahromaděnou v nohách, kolem kotníků nebo v dolní části břicha. Je doporučován zvláště ženám před porodem a po porodu, pro jeho protizánětlivé účinky a podporu hojení tkání. Jádra z dýně, ze které připravujeme jídlo nikdy nevyhazujeme. Nasušíme si je vcelku (neloupaná) na čaj. Nemáme-li vlastní, mohou se koupit již vyloupaná semínka. Př: semínka nadrtíme, vaříme 10-15 minut.

      Všechny semínka můžeme také předem opražit. Pokud nemáme hmoždíř, semínka můžeme semlít na mlýnku na mák, nebo v kafe mlýnku.

      Čaj z fazolek adzuki - používáme při zánětu ledvin či močového měchýře a při častém nutkání na močení… Fazole adzuki jsou výtečným lékem při jakémkoliv nemocnění ledvin a jsou velmi vhodné pro diabetiky.
      Př: 1 hrnek fazolek, 4-5 hrnků vody, 5 cm mořské řasy Kombu. Pozvolna vaříme 50-60min. Během vaření nemícháme, ale občas přilijeme trochu studené vody (tepelný šok urychlí změknutí a zlepší stravitelnost). Zcedíme a vypijeme co nejteplejší. Fazolky nevyhodíme, přidáme do nich vodu, mírně osolíme, vaříme ještě 5-10 minut. Pak je dochutíme a můžeme sníst.

      Čaj z pražených krup - kroupy vypereme, osušíme, nasucho opražíme na pánvi. Př: 4 lžíce krup, 2 l vroucí vody, vaříme 15 minut. Kroupy můžeme použít jako zavářku do polévky apod.

      Čaj z opražené rýže - vhodný při horečce, pro kojence a malé děti… Př: Propláchnutou odkapanou rýži vysypeme na rozpálenou pánev a opražíme do zlatožluta. Na 1 díl rýže dáme 10-12 dílů vody, uvedeme do varu, přidáme špetku soli a mírně vaříme bez pokličky 30 minut. Scedíme a v zimě ochutíme kapkou Tamari. Rýži můžeme použít do nějakého pokrmu.

      Nálev z ovsa - používáme pro obnovu sliznic zažívacího traktu, při alergiích, chudokrevnosti, cukrovce, po porodu, při narušení peristaltiky střev a na posílení imunity. Př: kvalitní oves nameleme na mlýnku (třeba i kávovém) nebo si koupíme ovesné vločky. 2 lžíce zalijeme 1/2 litru vařící vody a necháme 3-4 hodiny odstát. Poté slijeme a pijeme.

      Takto se dá použít jakákoliv obilovina. Obilné čaje jsou vhodné pro celodenní pití, zejména pro děti.

      Pro děti - je také velmi vhodný čaj z malinového a jahodového listí nebo čaj z jablečných křížal. Každodenně můžeme používat čaje Bancha (Hojicha nebo Kukicha). Tyto čaje se dají koupit ve zdravých výživách opražené( ty mají minimum theinu), nekupujeme je tedy nepražené v čajovně. Pro kojence je vhodný čaj z opražené rýže.

      Čaj ze zázvoru - podporuje srdce a tenké střevo. Má silně zahřívající účinky. Je dobrý na posílení žaludku, při nachlazení, při astmatu. Urychluje cirkulaci krve. Př: 1 lžičku očištěného nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme 1 litrem vroucí vody. (neměl by se vařit, jinak ztratí většinu léčivých účinků) Při nachlazení můžeme přidat pár zrnek koriandru.

      Čaj Mu - Jedná se o tradiční nápoj z Dálného Východu. Skládá se celkem z 16-ti bylin ( převážně z jejich kořenů). Krásně voní a má velmi lahodnou, mírně kořeněnou chuť. Používá se na posílení imunity. Tento čaj pomáhá velmi dobře zahánět pocit únavy, počáteční stavy nachlazení a posiluje slabý žaludek, pomáhá při problémech na gynekologických orgánech (zejména při myomech), zmírňuje menstruační křeče, nepravidelnou menstruaci, dýchací problémy, kašel,….
      Př: 1 čaj. lž. na 3 šálky vody se zalije vařící vodou (při problémech s imunitou, při nachlazení..), nebo se povaří 10 minut (při vážnějších stavech a gynekol.potížích).

      Čaj ze švestiček umeboshi - je vhodný při únavě nebo v letních vedrech… Př: 1 ks švestičky. 1 litr vody, vaříme 1/2 hodiny. Pije se studený a je velmi osvěžující (je mírně slaný). Nápoj s umeoctem - nápoj povzbuzující trávení, doporučuje se zvláště při střevních bakteriálních infekcích.
      Př: 1-2 čajové lžičky umeocta zalijeme šálkem horké vody a vypijeme.

      Čaj z houby shiitake - je vhodný proti stresu - účinkuje jako jemný prostředek k uvolnění napětí ve svalech a nervovém systému. Je vhodný na odsolení organismu, odstranění toxických látek z těla, rozpouští nadbytečné tuky v těle, snižuje cholesterol, ochlazuje organismus (vhodné v létě nebo při horečce). Shiitake stimuluje funkci ledvin a ovlivňuje tvorbu moči.
      Př: 1 šálek vody na 1 houbu, namočíme 1 hod., přivedeme k varu a zvolna vaříme 15-20 min., přidáme pár kapek sojové omáčky Shoyu. Čaj pijeme horký.

      Čaj z kořene lotusu - odstraňuje hlen z dýchacích cest, potíže s dýcháním, usnadňuje odkašlávání, zlepšuje astma a bronchitidu. Velmi vhodný při zánětu čelních a vedlejších nosních dutin. Dá se koupit sušený. (pozn. v zahraničí lze koupit čerstvý kořen, který má samozřejmě silnější účinky a je i oblíbenou zeleninou. Používají se i semena vařená s rýží. Mají sladkou ořechovou chuť)
      Př: 1 kolečko sušeného lotusu se chvilku namočí do 2 dcl vody a 10-15 min povaří. Může se vyvářet 2x. Poté se může sníst nebo přidat do polévky. Čaj pijeme teplý, nejlépe ráno. Můžeme přidat pár zrnek soli. Je velmi vhodný i pro malé děti, kterým jej přisladíme jablečným koncentrátem, nebo moštem. Při dlouhodobém užívání (1-2 roky) vyplavuje usazeniny z kloubů a léčí astma.

      LOTUS Nelumbo nuciferum - Lotos indický
      Je to dvouděložná rostlina z čeledi leknínovitých. Tato bahenní bylina roste s listy zdviženými nad vodní hladinu. Poskytuje jedlá semena a oddenek. Podle lidové tradice, lotus vyrůstá a rozkvétá jednou za tisíc let, jinak jsou jeho semena ukryta v bahně. Předpokládá se, že lotus původem z Indie přišel spolu s Budhismem do Číny a odtud následovně do Japonska. Hlavní komponenty, které obsahuje oddenek jsou asparagin, nelumbin a škrob. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů. Asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích trubic. Je také důležitý při odstraňování amoniaku (čpavku) z těla, který je toxický pro mozek. Podporuje léčbu syndromu chronické únavy. Lotusový škrob, který obsahuje 13% jednoduchých cukrů, je dobrým zdrojem energie a pomáhá ostatním složkám při jejich práci. Lotus se sbírá na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. U nás lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy v sušené formě jako kolečka nebo prášek. Je vynikající při léčbě nachlazení, kašli, astmatu, při plicních a také ledvinových problémech.

      Citronáda
      1 kolečko sušeného lotusu vaříme v 1/2 l vody 5 minut, ke konci varu přidáme 1 kolečko citrónu, 1 pol.lž. jablečného koncentrátu a špetku soli. Necháme zchladit, vynikající pro horké letní dny.

      Čaj z mrkve a daikonu (velké bílé ředkve, která se dá pěstovat na zahrádce nebo koupit v zelenině) - pročisťuje organismus od tuků ( protože pomáhá odbourat tukové usazeniny uvnitř těla).
      Př: 2 pol lžíce jemně nastrouhané mrkve a 2 pol.lž. jemně nastrouhaného daikonu zalijeme necháme 1 hodinu odležet, přivedeme k varu a povaříme pouze 30 sekund. Zcedíme a pijeme teplé, 3 dny po sobě, pak uděláme měsíc pauzu, nebo pijeme 1x týdně. Ne častěji!!!

      Korsický čaj - čaj ze zvláštní mořské řasy. Na dálném východě se tato mořská zelenina jmenuje MAKURI. Botanické jméno je Digenea Simplex. Řasa je bohatá zvláště na hlen. Používá se na posílení žaludku, rozpouštění tuku a hlenů nashromážděných zejména v oblasti dělohy, při odbourávání nádorů a cyst na děloze a vaječnících. Př: Čaj se připraví tak, že se 1 lžička řasy povaří v jednom šálku vody 10-20 minut. Místo vody lze na vaření řasy použít čaj Kukicha nebo Hojicha (účinek bude ještě zesílen). Tento čaj se dá spolehlivě použít také při napadení organismu červi. V tomto případě se zalije horkou vodou a nechá se cca 15 minut louhovat. Korsický čaj má velmi specifickou chuť a vůni. Jeho léčivé účinky jsou ale tak obrovské, že stojí za to obětovat pár chuťových buněk.

      Čaj z řasy Kombu - zlepšuje kvalitu krve, imunitu, rozpouští tuky, zjasňuje myšlení, zlepšuje paměť a dodává tělu minerály.
      Př: 8 cm dlouhý proužek řasy a mírně vaříme v 1 litru vody 10 minut. Můžeme ji vyvařit opakovaně a poté ji přidat např. do polévky. Můžeme ji také 10-15 minut pražit v troubě při 200 st.C až je křupavá. V hmoždíři ji roztlučeme najemno a 1/2-1 lžičku tohoto prášku přelijeme vařící vodou a pijeme.

      Nápoj z kuzu - kuzu je škrob z kořene japonského vinného keře. Podporuje zažívání, povzbuzuje a zvyšuje vitalitu, zmírňuje únavu, zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení a chřipce. Př: 1 vrchovatou lžičku kuzu rozpustíme ve dvou lžičkách vody. Přidáme šálek studené vody, přivedeme k varu, mírně vaříme za stálého míchání až vznikne rosolovitá tekutina. Dětem osladíme jablečným koncentrátem. Posilující slaný nápoj z kuzu Tento nápoj slouží jako lék při celkové slabosti, nachlazení , žaludečních a střevních potížích.
      1 lž kuzu, 1 šl vody, 1/2 švestky umeboshi nebo 1 lž shoyu.
      Všechny ingredience dobře promícháme a rozpustíme ve vodě. Pomalu tuto směs vaříme až je průhledná. Podává se teplé. Kuzu je výborným a lehce stravitelným zdrojem energie, vhodným po operacích zažívacího ústrojí, po delším půstu či      velkém vyčerpání .

 

 

 

 

https://www.awashop.sk/

 

 

 

ČajeBylinné čaje

Mezi neutrální léčivé byliny, které je možné dlouhodobě používat pro přípravu čajů patří ostružina, šípek, maliník a jahodník. Ostatní léčivé byliny je potřeba používat dle doporučení výrobce a pravidelně je střídat.

účinky léčivých bylinek a rostlin podle druhu nemoci (detoxikace, deprese, imunita, cholesterol, hubnutí...)

Léčivé byliny a jejich stručné rozdělení:

jarní byliny
svatojánské byliny
Peruánské byliny
byliny ze Sibiře, Altaje a Ruska
Ajurvédské byliny
Čínské byliny
herbář léčivých rostlin
jedovaté byliny
bylinářské kurzy

Bylinné čaje vhodné při stresu, depresích a nervozitě:

Maliník obecný - působí jako prevence
Kozlík lékařský je populární rostlinou, užívanou při nervových chorobách, úzkosti, nespavosti a ke zmírnění depresí
Třezalka tečkovaná se užívá jako přírodní antidepresivum v lidovém léčitelství od nepaměti. Ve formě nálevu se užívá zejména k tlumení neuróz.
Tymián obecný, působí proti depresím a na podporu psychiky (aromaterapie), přírodní antibiotikum
Bazalka obsahuje silice, které patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu, éterický olej v ní napomáhá odstraňování bolestí hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše zimní deprese. Příznivě ovlivňuje také činnost zažívacího traktu.
Rakytnik řešetlákový, půsöbí proti depresím, stresu a podporuje nervový systém a vyživuje mozek (brainfood)
Pupečník asijský (gotu kola), vyrovnává psychiku a pomáhá podporuje kognitivní funkce mozku, působí proti stresu a depresím
Černý jeřáb, působí proti stresu a depresím
Eleuterokok ostnitý, podporuje psychiku a kgnitivní funkce, působí proti stresu a depresím, zlepšuje mozkové funkce (paměť, koncentrace, pozornost) a nervový systém
Levandule lékařská, používá se nejčastěji jako sedativum (mírný tlumivý účinek na nervový systém), vhodná při krátkodobé nespavosti, špatném usínání, závratích, migréně či předrážděnosti
Bršlice kozí noha, snižuje negativní účinky stresu na tělo (snížení pohlavní frekvence, duševní únavu a různé problémy s hormonální rovnováhou nebo sexuální výkonností)

Bylinné čaje vhodné při špatném usínání:

Levandule lékařská, používá se nejčastěji jako sedativum (mírný tlumivý účinek na nervový systém), vhodná při krátkodobé nespavosti, špatném usínání, závratích, migréně či předrážděnosti
teplé mléko s datlovou pastou prospívá spánku

vitánie snodárná, podporuje spánek a urychluje usínání, pomáhá při úzkosti, stresu a nervozitě

heřmánek pravý - podporuje usínání, působí proti stresu a napětí, podporuje spánek (v kombinaci s meduňkou) a zlepšuje náladu

meduňka lékařská, univerzální uspávací prostředek a platí to jak u dětí, tak i u starších lidí, působí pozitivně na nervovou soustavu a psychiku

anýz vonný, zlepšuje spánek, navozuje příjemné sny, proto se přidával do bylinných polštářů (drcený anýz v teplém mléce působí proti nespavosti)

eleuterokok ostnitý, podporuje zdravý spánek, působí proti stárnutí a podporuje dlouhověkost

kozlík lékařský, podporuje spánek, tlumící účinek na centrální nervovou soustavu 

třezalka tečkovaná, tonizující účinek, pomáhá podpořit zdravý spánek a zvládne kladně ovlivnit únavu, ospalost a nedostatečné množství energie

mučenka
kopr vonný, pomáhá při onemocněních močového ústroj a podporuje usínání (odvar ze semínek)

Bylinné čaje vhodné při chřipce, kašli a nachlazení

lopuch větší, při bolestech v krku a zánětech ústní dutiny (kloktání), ulevuje při kašli a zahlenění, podporuje pocení, má dezinfekční, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti
česnek - syrový nebo tinktura, medvědí česnek
zázvor - nejvhodnější je čaj z čerstvého zázvoru (ohřívací účinek)
chilli s černým pepřem přidáním do polévek, prospívá při nachlazení, podporuje vylučování hlenů
skořice s medem - antibiotický účinek, vhodné sladidlo
kurkuma - smícháná s vodou, nebo přidáváme do pokrmů, synergický účinek s pepřem
křen - strouhaný s medem, jablkem a citronem (uvolňuje ucpané dutiny, zlepšuje dýchání)
arónie, prevence proti nachlazení, chřipce a dokonce i zápalu plic
tymián obecný, vhodný při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech
šípky, posílují tělo při astmatu, chřipce, nachlazení a rýmě
řebříček obecný, podporuje pocení, proto může snižovat horečku při nachlazení a chřipce
rakytnik řešetlákový, prospívá při nachlazení a chřipce, podporuje obranyschopnost organismu
podběl lékařský, při nachlazení, kašli, rýmě a zahlenění (slizové látky) - přispívá k normální funkci horních dýchacích cest, vhodný při onemocnění horních cest dýchacích a nachlazení spojených se zahleněním

pelyněk pravý, při chřipce a nachlazení

anýz vonný, prospívá proti kašli a nachlazení, podporuje vykašlávání, uvolňuje křeče

černý rybíz, podporuje imunitní systém při nachlazení 

medvědí česnek, při kašli a nachlazení (tinktura), působí jako prevence proti nachlazení a chřipce

divizna velkokvětá, prospívá při nachlazení a rýmě (nezatěžuje ledviny, játra a srdce)

eukalyptus, vhodný při kašli, nachlazení anebo zánětu vedlejších nosních dutin, používá se k inhalaci při bronchitidách, astmatu, průdušek, zápalu plic (na litr vody přidejte 20 – 30 g sušených nadrcených listů)

rýmovník (řecký eukalyptus, španělský timián) vhodný při nachlazení, bolesti v krku, ucpaném nosu, stimuluje pocení, pomáhá odstranit toxíny přes kůži (čaj nebo žvýkat listy)

lipový květ, posiluje obranyschopnost organismu, antioxidant, neutralizuje volné radikály (quercetin, kamferol), vhodný při chřipce (snižuje horečku - kyselina P-kumarová) a nachlazení

fenykl obecný, semena prospívají při kašli, nachlazení, zlepšují odkašlávání (podporuje zvýšenou sekreci hlenů) a vylučování hlenu z dýchacích cest, vhodná k léčení onemocnění dýchacích cest (zánět průdušek a chronický kašel), čistí dýchací cesty, antiseptikum dýchacích cest

heřmánek pravý, vhodný při nachlazení, rýmě, na zklidnění kašle a chorobách horních cest dýchacích

třapatka nachová (echinacea), podporuje a stimuluje imunitní systém v období chřipek nebo nachlazení, prospívá při rýmě a bolestech v krku

šalvěj lékařská, při bolestech v krku (kloktání), vhodný při chřipce a nachlazení

lékořice lysá, podporuje uvolňování hlenů a vykašlávání, vhodná při nachlazení, pomáhá při suchém kašli, tuberkulóze, bronchitidě, astmatu, pneumonii a kuřáckém kašli

kozinec blanitý, při nachlazení a chřipce (v kombinaci ženšenem a Andělikou)

šťáva z medu a cibule
pýr plazivý, vhodný na uvolnění hlenů a usnadnění vykašlávání při kataru průdušek, bronchitidě


Bylinné čaje vhodné při zánětech v ústech a bolestech v krku

šalvěj lékařská
mateřídouška

eukalyptus, k léčbě zánětů v dutině ústní (antiseptické kloktadlo), dezinfikuje ústní dutinu a lehce znecitlivuje

třapatka nachová (echinacea), vhodná při zánětech dutin, dásní a středního ucha, podporuje tlumení bolesti
kozinec blanitý, antimikrobiálními, antivirovými a protizánětlivými účinky (polysacharidy, saponiny)

Bylinné čaje při bolestech hlavy:

violka vonná, violka obsahuje také methylsalicylát, jehož složení je velmi podobné s acylpirinem - zmírňuje bolesti hlavy a také lehce snižuje teplotu
eukalyptus, k léčbě zánětů v dutině ústní (antiseptické kloktadlo), dezinfikuje ústní dutinu a lehce znecitlivuje
třapatka nachová (echinacea), vhodná při zánětech dutin, dásní a středního ucha, podporuje tlumení bolesti
kozinec blanitý, antimikrobiálními, antivirovými a protizánětlivými účinky (polysacharidy, saponiny)

 

 

 

Bylinkové čaje vás ochrání před jarní únavou

 

Kopřiva čistí a povzbuzuje metabolismus

Kopřiva roste všude, kam se podíváme, jde totiž o vysoce léčivý plevel. Užívá se zejména pro čistící pitný režim, při léčbě chudokrevnosti a trávicích obtíží. Vysoký obsah chlorofylu podporuje metabolismus a dokáže pročistit krev. Má také hojivé a protizánětlivé účinky. Antiseptického efektu se využívá při podpoře léčby zánětlivých onemocnění nebo celkové očistě organismu od škodlivin. Kopřiva je močopudná. Její užívání nemá žádné vedlejší účinky, lze ji proto pít pravidelně. V lidovém léčitelství se traduje, že jeden šálek čaje denně výrazně zlepší duševní i fyzickou kondici. Na začátek jara si můžete naordinovat intenzivnější očistnou kůru až se třemi šálky kopřivového čaje denně po dobu tří týdnů. Odvar s kvalitním medem může sloužit jako zálivka do salátů. Obsah sáčku lze použít také jako koření do nádivek.

Šípek pro prevenci infekcí a nachlazení

Šípek obsahuje bohatou zásobu vitaminu C, kterého je zejména v zimním období v naší stravě nedostatek. Šípkový čaj proto nejvíce poslouží při prevenci nachlazení a infekčních onemocnění, která mnohé z nás dokáží na konci zimního období ještě pěkně potrápit. Doporučená cena je 16,90 Kč.

Máta na dobré trávení i jako afrodiziakum

Po šálku mátového čaje saháme automaticky při potížích s trávením. Tato bylinka pomůže napravit jeho funkci po prohřešcích souvisejících se špatným stravováním. Tlumí křeče trávicího traktu a působí protizánětlivě a dezinfekčně. Povzbuzuje vylučování žluči a obecně tiší bolest při problémech se žlučníkem a žlučovými kameny. Používá se také při nechutenství, povzbuzuje chuť k jídlu. Šálek mátového čaje dokáže zmírnit důsledky kocoviny. Má také jemné afrodiziakální účinky!

Meduňka tiší bolest a uklidňuje duši

Meduňka působí jako uklidňující prostředek při nespavosti, dokáže uvolnit mírné úzkosti a pomáhat při stavech nervové vyčerpanosti. Řeší i srdeční neurózy, snižuje krevní tlak a tiší migrénu. Pomáhá také při nadýmání, žaludečních a střevních obtížích nebo potížích se slinivkou. Skvělá je také při těhotenství – působí totiž protikřečově a pomáhá proti nevolnosti. Již od dob starých Řeků se meduňka používá jako kořenící přípravek všude, kde se hodí citrónová chuť a vůně – k masu, rybám či do salátů. Při přípravě pokrmů se ale nesmí vařit, přidávejte ji proto až na závěr.

 

TOPlist