http://miroslavholes.sweb.cz/17.gif 

 

 

 

 http://miroslavholes.sweb.cz/modra%20kytka.gif

                  

 

  Účinné látky, obsah a význam

  ============================

Alkaloidy -jsou většinou jedovaté, jsou to dusíkaté sloučeniny se silným vlivem na fyziologii lidského organismu. Patří mezi ně silné jedy, ale i účinné léky. Obsaženy jsou v paprice, pepři, máku, kakau, kávě, čaji, angosturové kúře, černuše, puškvorci, pískavici - řecké seno a jiné.

Flavonoidy -vlastnosti podobné vitamínům, mají příznivý účinek na cévy, normalizují propustnost jejich stěn a zvyšují jejich pevnost. Podporují účinek vitamínu C, působí též cholereticky a spasmolyticky. Jsou obsaženy na příklad v routě, hlohu, lipovím květu a jiných.

Fytoncidy -antibioticky působící látky, které i v nepatrném množství ničí choroboplodné zárodky - viry, baktérie, plísně. Některé mají vliv i na odstranění střevních parazitů. Sušením se tyto látky neničí. Obsahuje je cibule, česnek, křen, koriandr, rozmarýna, pelyněk, mateřídouška, najdeme je i ve chmelu, jalovičkách, hořčici, lžičníku,t ymiánu, routy a jiných.

Glukohininy -podobné účinkům inzulínu, snižují mírně hladinu krevního cukru.

Glykosidy -mají různé chemické působení a jsou většinou nahořklé chuti. Jsou obsaženy v česneku, hořčici, jalovci, mařince, routě, pískavici, yzopu, šafránu, křenu, kaparech, puškvorci.

Hořčiny -příznivě ovlivňují trávící systém, povzbuzují chuť k jídlu. Jsou obsaženy v pelyňku, černobýlu, estragonu, ve chmelu, levanduli, puškvorci, routě, majoránce, popenci, zázvoru a řady dalších rostlin.

Kumaríny -působí sedativně, spasmolyticky, protitrombolicky

Minerální látky -křemičitany, soli vápníku, draslíku, sodíku, jódu a síry. Síra je obsažena v cibuli a česneku, jód obsahuje estragon, mangan je v brutnáku. Cibule a česnek obsahují také hodně draslíku a fosforu, železo je obsaženo v kmínu a nati rostlin. hodně draslíku, sodíku a hořčíku ale i vápníku a síry je obsaženo v křenu.

Oleje - Tuky -sloučeniny glykosolu a mastných kyselin, jsou obsaženy hlavně v semenech plodech. Například v hořčici, slunečnici, fenyklu, badyánu, pískavici, pepři, muškátovém oříšku,v olivách a ve všech druhů ořechů.

Organické kyseliny -usměrňují propustnost vody v rostlinách, jsou to jablečná kyselina,vinná, octová, šťavelová a jiné, jsou přítomny v plodech a listech citronu, pomeranče, jablka, rozinek, šťovíku, sumahu, jalovčinek, popence, dřišťalu, dřínu - působí lehce projímavě.

Sacharidy -přirozené produkty fotosyntézy, obsahují je na příklad - skořice, zázvor, kurkuma, semena fenyklu, pepře a v nati yzopu. Velké procento bílkovin obsahují semena pískavice.

Saponiny -snižují napětí vody na povrchu a jsou ve větším množství jedovaté. V malém množství dráždí sliznice zažívacího traktu, působí močopudně a mírně projímavé. Jsou obsaženy v brutnáku, pískavici, tymiánu a jiných.

Silice -éterické oleje - aromatické intenzivně vonící kapalné látky. Jsou obsaženy hlavně v rostlinách hluchavkovitých - v mátě peprné, mateřídoušce, tymiánu, bazalce, dobromyslu, majoránce, meduňce, popenci, saturejce, yzopu, v jalovci, bedrníku, černobýlu, fenyklu, chmelu, kmínu, koriandru, křenu, levanduli, libečku, paprice, pelyňku, petrželi, puškvorci,     routě, rozmarýnu, pískavici, ředkvi, bobkovém listu, andělice a jiných. Jsou obsaženy také v citrónové kůře, skořici, hřebíčku, zázvoru, muškátovém oříšku a květu, badyánu a různých dovážených kořeních. Některé působí na nervový systém, jiné podporují vyměšování trávicích šťáv, chuť k jídlu, jiné prokrvují pokožku, působí desinfekčně, proti nadýmání a také močopudně.

Slizy -druh polysacharidů, mají schopnost bobtnat, takže působí dobřena sliznici, zvláště při zácpě. Jsou obsaženy například v brutnáku, puškvorci, pískavici a skořici.

Třísloviny -nejednotné látky se schopností srážet bílkoviny, mají svíravou chuť působí především proti průjmům, krvácení a mají i antibakteriální účinky. Doporučuje se rostliny spíše louhovat než vařit. Jsou to například yzop, tymián, bazalka, dobromysl, rozmarýna, saturejka, majoránka, máta, popenec, mateřídouška, meduňka, bedrník.

Vitamíny - jsou potřebné pro metabolismus člověka a mají podstatný význam pro naše zdraví, nejvhodnější jsou pro nás právě z přírodních zdrojů.

 

 

    

http://miroslavholes.sweb.cz/modra%20kytka.gif

 

 

 

 

 

Příprava léčivých bylinných prostředků k použití

 

V posledních letech se stále více a více používají bylinky k doléčování a léčení našich neduhů. Je to také nejlevnější způsob, jak vracet našemu tělu svěžest a zdraví. Jistě nebude na škodu se seznámit s různými způsoby použití léčivých rostlin a s jejich zpracováním. Lidský organismus bylinné přípravky většinou dobře přijímá a jsou-li připraveny z osvědčených bylin a zdravého životního prostředí, nemají žádné vedlejší negativní účinky. Léčení pomocí bylin je pomalejší ale účinné, proto musíme mít sami k sobě trochu trpělivosti a dodržovat předepsanou recepturu. Čaje se pijí pomalu, po doušcích dvakrát i vícekrát denně. Většinou se doporučuje pití čajů nalačno, mezi jídly, po jídle , ale i na noc. Po osmi až deseti dnech pitné kůry se začne projevovat její léčebný účinek. U lehčích chorob by tato kůra měla postačovat, pokud se účinek nedostaví, kůra se po několika dnech opakuje. U těžších a úpornějších chorob se doporučuje kůru přerušit a po několika dnech ji opakovat s případnou obměnou použité směsi a doporučených postupů přípravy těchto směsí.

 

 

 

    Nálev-(infuzum)-se připravuje z bylin obsahujících i prchavé silice a proto se nevaří, aby k vyprcháním silic nedocházelo ke ztrátám (máta peprná, heřmánek a pod.). Většinou jedna kávová lžička drogy se přelije šálkem vroucí vody (asi 2 dl.) a nechá se stát 10-15 min. pod pokličkou, poté se přecedí a pije se neslazený a nebo slazený s medem popřípadě s nějakou náhražkou.

 

 

·   Odvar (dekokt,decoctum)-se připravuje většinou z tvrdých částí rostlin (kůry, kořenů nebo když je zapotřebí uvolnit určité látky z bylin). Kávová lžička drogy se přelije šálkem studené vody a od začátku varu se povaří 10 -15 minut. Odvar se nechá ještě 10 minut odstát a poté se přecedí. Užívá se převážně k pití ale i ke koupelím a obkladům.

 

                               

·    Macerát (macerace)-neboli výluh se získává louhováním bylin za studena. Používá se u drog, které obsahují slizy a škroby, například kořeny proskurníku, lékořice a pod. Kávová lžička drogy se zalije šálkem vlažné vody a nechá se stát za občasného promíchání až do druhého dne. Většinou je tato doba u receptury uvedena.

 

 

·    Kombinované působení-macerace (přes noc) s následným nálevem a odvarem, abychom zaručili úplnou šíři působení při míchaných čajích      rozličného složení.

 

 

 ·   Extrakt-drogy určené pro zvláštní, většinou koncentrovaný obsah účinných   látek.  Rozlišujeme suché a tekuté extrakty.

                      

 

·   Sirupy-tekuté cukerné roztoky,které obsahují léčivé látky.Nálevy nebo odvary se smíchají s medem nebo nerafinovaným cukrem. Med má    specifický zklidňující účinek a je obvykle míchán s bylinami usnadňujícími vykašlávání při výrobě sirupů proti kašli.

 

 

·    Spiritus-stabilizační a konzervační prostředek v různých koncentracích etanolu : 

                      90 %ní (s 10 % vody ),80 %ní, 70 %ní a 45 %ní.

 

 

·     Mast (unguentum )- přípravky používané i na rány k nanášení nebo vtírání,  např. krémy (s vodou ) nebo pasty  (se suspenzí prášku,  pevné ). Podstatou jsou pryskyřice , vosky či živočišné tuky.Masti zhotovíme tak, že do rozpuštěného domácího sádla se zamíchají jemně rozdrcené byliny pro příslušnou mast. Směs se nechá stát do druhého dne a znovu se rozehřeje (nejvhodnější je vodní lázeň) přecedí přes plátno a vmícháme včelí vosk nebo jiný přípravek z lékárny k tužší konzistenci masti. Uložit do uzavíratelné menší nádoby a do chladna a temna.

 

 

     Oleje-připravuje se macerací bylin a jejich směsí v čistém rostlinném oleji zpracovaném nejlépe za studena (slunečnicový, olivový). Používáme byliny čerstvé,sušené i drcené podle nutnosti a potřeby. Do uzavíratelné láhve nandáme byliny a zalijeme použitým olejem tak aby byly zcela ponořeny. Ponecháme je na světle a slunci po dobu 14-21 dnů macerovat za občasného protřepání. Přecedíme a uložíme v lahvičkách do temna a chladna. Používá se k mazání, koupelím ale i v aromaterapii.

 

 

·    Víno (vinum )-také víno je používáno pro stabilizaci, avšak při  malé účinné koncentraci. Příkl: Nádobu na vinný ocet naplňte alespoň do 3/4 usušenou (kořen) bylinou a zalijte kvalitním červeným nebo bílým vínem,aby bylina byla úplně ponořena. Víno je třeba do nádoby doplňovat.

 

                                                   

·    Tinktury-se vyrábějí naložením byliny do směsi alkoholu a vody.Alkohol působí jednak při vyluhování účinných složek rostlin,a jednak má úlohu konzervačního činidla, takže tinktury vydrží až dva roky.Tekutina se obvykle skládá z 25 % alkoholu a 75 % vody, avšak u některých pryskyřičných bylin se množství alkoholu zvyšuje až na 45 %. Ideální alkohol je vodka , protože neobsahuje žádné přísady, rum však pomáhá maskovat chuť některých méně přijatelných bylin. Připravují se vylouhováním bylin v čistém a zředěném alkoholu, popřípadě ve vodce, alpě a pod. Bylina se zalije alkoholem do sklenice se širším hrdlem a uzávěrem tak aby byla ponořená. Za občasného protřepání nechat macerovat při pokojové teplotě po dobu 10-14 dní. Po přefiltrování přes jemné plátno je tinktura připravena k použití. Používá se k potírání postižených míst, ke vtírání jemnou masáží, nebo k užívání jako kapky - doporučuje se poradit s lékařem.

 

 

 

·    Obklady-obklad je tkanina,namočená v horkém nebo studeném bylinném výluhu. Obklady se mohou přikládat na bolavé klouby a svaly a jsou vhodné ke zklidnění kožních vyrážek a podráždění. Připravíme je z bylinných odvarů, výluhů nebo nálevů, teplých nebo studených podle potřeby. Do bylinného roztoku namočíme obkladový materiál a přiložíme na příslušné místo a nebo ho omýváme. Je možné použít čerstvé naklepané rostliny přímo na tělo a převázat. Podobným způsobem se přikládají i různé bylinné náplasti.

 

 

·     Placky- z chleba nebo rozmačkaných brambor,namočená v bylinném výluhu, byla kdysi oblíbeným domácím lékem na menší poranění a onemocnění. Dnes se placky dělají obvykle z nasekaných čerstvých bylin. Přikládají se převážně horké.

 

 

 

    Kloktadla-slouží k podpůrné léčbě onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích. Připravuje se ve formě nálevu nebo odvaru, minimálně šálek pro jedno použití ve vlažném stavu. Používá se rovněž macerát nebo tinktura zředěná vodou.

 

 

 

      Inhalace-se provádí vdechováním výparů a vůní (při použití aromaterapie) bylin. Do nádoby s vodou se přidají předepsané byliny nebo tresti, u bylin to jsou dvě polévkové lžíce na litr vody, nechají se přejít varem a nemocný inhaluje páry pod plachetkou. Nemá se inhalovat hned po jídle.

 

 

     Koupele-připravujeme z odvaru, macerátu či nálevu, který se přidává do koupele v předepsaném množství. Teplota koupele by měla mít teplotu těla a délka trvání koupele se pohybuje od10-20 minut. Je vhodné použít kombinaci koupele a užití bylinných čajů pro zvýšení účinnosti léčení. Ke koupelím je rovněž možné použít bylinné tresti nebo aromatické oleje.

 

 

Použití vybraných bylin k léčení.

 

Antibiotické účinky-cibule, česnek, heřmánek, řepík, mateřídouška, tymián

Antiseptika-močový systém-list medvědice, nať průtržníku, nať vřesu, nať zlatobýlu, semeno lichořeřišnice větší, list brusinky

Brzdící rozvoj nádorů-červená řepa, květ měsíčku, nať a kořen vlaštovičníku, větvičky jmelí

Ke kloktání-dubová kůra, heřmánek, květ měsíčku, šalvěj lékařská

Kožní léčiva-nať dvojzubce trojdílného, kořen lopuchu, kořen kostivalu, nať řepíku, bříza bělokorá, heřmánek

Látková výměna-čistící krev-květ černého bezu, nať a kořen čekanky, nať jablečníku, kořen lopuchu, oddenek pýru, kořen a nať pampelišky

Na hemeroidy-dubová kůra, heřmánek, plod a květ jírovce, nať lnice

Na hojení ran-list jitrocele, květ měsíčku, nať řepíku, květ heřmánku

Na jaterní choroby-semeno ostropestřce mariánského, jablečník, kořen a nať pampelišky, čekanka

Na krční choroby-list šalvěje lékařské, nať řepíku lékařského, okvětní lístky červené růže, kořen i nať proskurníku, list jitrocele

Na nosní choroby-nať přesličky rolní, list kopřivy dvoudomé i žahavky, nať mateřídoušky, list vodní rostliny - okřehku menšího, květ jírovce maďalu, oddenek puškvorce

Na oční choroby-nať světlíku lékařského, květ měsíčku lékařského, květ chrpy modré, květ heřmánku pravého i římského (rmenec sličný)

Na podporu imunity-kořen anděliky, květ a kořen rudbeckie, plod jalovce, nať sadce konopáče, česnek

Na snížení cukru v krvi-list borůvky - trhaný před květem, lusk fazole, šištice chmele, kořen pampelišky s natí, list kopřivy trhaný do 20 května, puškvorec, koření, i nať čekanky, nať jestřebiny lékařské, kořen omanu pravého, jmelí - v zimě, lze použít i bobkový list v nálevu - po 2 lžících 4x denně

Na srdeční neurózu-kořen kozlíku, nať meduňky, nať srdečníku

Na střevní plynatost-plod fenyklu, heřmánek, plod kmínu, máta peprná, řebříček, majoránka, bazalka, saturejka, anýz, andělíka

Na tvorbu žluči-jablečník, řepík, nať smilu písečného

Na ušní choroby-nať kokošky pastuší tobolky, oddenek puškvorce, nať bazalky pravé, list vonných pelargonií, - příznivě působí vlhké teplo.

Na úpravu menstruace-heřmánek, hluchavka bílá, měsíček zahradní, řebříček, nať kontryhele

Na vykašlávání-bazalka, mateřídouška, tymián, yzop, prvosenka jarní, jitrocel

Na úpravu trávení-kořen anděliky, kořen hořce, oddenek puškvorce, nať černobýlu, zeměžluč, pelyněk, křen, pepř, máta peprná, meduňka, dobromysl, muškátový oříšek

Na čištění krve-bez chebdí, bříza bělokorá, kručinka barvířská, lnice obecná, lopuch větší, maceška trojbarevná, ořešák královský, ostružiník křovinatý, smetánka lékařská kořen a nať, potočnice lékařská, pýr plazivý, trnka obecná, zemědým lékařský, květ černého bezu, nať a kořen čekanky, nať jablečníku

Na dnu-bříza bělokorá, fazole lusk, bobkový list,

Na děložní krvácení-kokoška pastuší tobolka,

Na podporu krvetvorby-kopřiva, list božského jetele, zeměžluč - květní pyl,

Na snížení krevního tlaku-česnek, květ hlohu s listem a hložinkami, šištice chmele, lístky jmelí, meduňka

Na zvýšení krevního tlaku-rozmarýna

Na úpravu srážlivosti krve-nať svízele, komonice

Podporující pocení-květ černého bezu, tužebník, lipový květ

Potlačující zvracení-dobromysl, meduňka, kořen hořce v mini dávce

Povzbuzující-rozmarýna, kořen eleuterokoku, žen-šen

Prostředky kyselinotvorné-ACIDA-máta peprná, zeměžluč, puškvorec

Prostředky močopudné-bříza bělokorá, fenykl, chřest, kmín, kořen jehlice, list kopřivy, semeno petržele, nať přesličky, kořen libeček, chmel, brutnák, jalovčinky, bedrník, muškátový oříšek

Prostředky křemičité-nať plicníku lékařského, nať konopičky bledožluté

Prostředky slizové-kořen kostivalu, lněné semínko, květ a list podbělu

Prostředky změkčující-heřmánek, proskurník - ibišek, nať a květ všech druhů slézu

Prostředky saponinové-květ prvosenky jarní, květ různých druhů divizny, nať jablečníku obecného, kořen lékořice

Prostředky siličné-nať yzopu lékařského, nať bazalky pravé, nať mateřídoušky obecné, nať tymiánu, nať dobromysli

Prostředky svíravé-dubová kůra, šalvěj, světlík, kořen krkavce

Prostředky projímavé-krušinová kůra, lněné semeno, plod řešetláku, list senny, kořen, reveně

Prostředky s přírodními hormony-kořen lékořice - jehnědy, květový pyl, chmel, nať šalvěje, kořen jehlice trnité, nať kontryhele, květ měsíčku

Prostředky se sedativním působením-kořen kozlíku lékařského, nať srdečníku, květ levandule, šištice chmele, nať čistce lesního, květ prvosenky jarní, nať kontryhele, list vrbky úzkolisté, nať dobromysli, nať třezalky tečkované, nať brutnáku lékařského, nať meduňky lékařské, nať svízele vonného, nať karafiátu

Prostředky žlučopudné-nať černobýlu, list máty peprné, kořen pampelišky s natí

Proti bolestem-plod černého bezu + šťáva, máta peprná, sporýš

Proti duševní depresi-dobromysl, třezalka, brutnák, meduňka,

Proti horečce-lipový květ, tužebník, vrbová kůra, květ černého bezu

Proti kornatění cév-česnek, květ hlohu s listem a s hložinkami, větvičky jmelí, list kopřivy,

Proti křečím a bolestem-nať mochny husí, nať lnice obecné, nať řepíku, heřmánek, řebříček

Proti nadměrnému pocení-dubová kůra, list ořešáku, šalvěj, řebříček, yzop, zázvor

Proti průduškovému astmatu-bazalka, jitrocel, yzop, oman, podběl list + květ

Proti revmatismu- březový list, list černého rybízu, plody jalovce, kopřiva, vrbová kůra, hořčičné semínko - zevně, mletá paprika - do dráždivých mazání

Proti střevním parazitům-česnek, pelyněk pravý, semeno tykve, nať vratiče

Proti tuberkulózním bacilům-nať konopičky, nať plicníku, nať přesličky

Proti průjmové-sušené borůvky, dubová kůra, kořen krkavce totenu, sušený plod bezu černého

Protizánětlivé-heřmánek, měsíček, řebříček, nať světlíku

Snížení kyselosti-heřmánek, měsíček, kostival, pukléřka islandská, šťovík, zelený čaj

Stavící krvácení-černohlávek, dubová kůra, přeslička, kokoška pastuší tobolka, řebříček

Svědění pokožky a sliznice-heřmánek, benedykt lékařský, máta peprná

Svíravé-dubová kůra, šalvěj, světlík, kořen krkavce

Tlumící vylučování hlenů-kořen proskurníku, nať konopičky, nať plicníku, list a květ podbělu

Uklidňující nervovou soustavu-kořen kozlíku, šištice chmele, nať srdečníku, květ levandule, nať meduňky, pelyněk, máta peprná, kopr, mařinka vonná, bobkový list - vavřín,

Uklidňující trávící trakt-dobromysl, meduňka, řebříček, levandule, šištice, chmel

 

 

 

 TOPlist